Inwestycje w nieruchomości - alternatywnie!


2019-09-27
Inwestycja w nieruchomości to wciąż jeden z najlepszych sposobów lokowania środków finansowych.
Przeczytaj również:
Inwestycja w nieruchomości to wciąż jeden z najlepszych sposobów lokowania środków finansowych. Szukając takich form, które przyniosą największe stopy zwrotu, w polu zainteresowania inwestorów znajdują się już nie tylko biurowce, centra handlowe czy mieszkania na wynajem. Na świecie buduje się lub adaptuje budynki na nowoczesne akademiki i domy opieki nad osobami starszymi. Czy tak będzie również w Polsce?
Polakom żyje się coraz lepiej, bogacą się i z roku na rok coraz chętniej sięgają po dobra luksusowe. To jasny sygnał, że popyt na produkty z półki premium rośnie. Z drugiej strony powiększa się grupa osób zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości. To z myślą o nich oferta tego rynku stale się wzbogaca.
- Inwestorzy, tak jak i inni gracze rynkowi, obserwują zmieniające się trendy społeczne i reagują na aktualne potrzeby. Pojawiają się więc nowe produkty inwestycyjne. W branży nieruchomości są nimi np. akademiki i domy opieki nad osobami starszymi. Lokowanie funduszy w tego typu nieruchomości to patrzenie w przyszłość, przewidywanie nowych kierunków i opłacalnych inwestycji - mówi Maja Biesiekierska, Head of Advisory and Asset Management, Prelios Real Estate Advisory Sp. z.o.o, firmy zajmującej się m.in. doradztwem inwestycyjnym na rynku nieruchomości. I dodaje: popyt na domy studenckie i miejsca dla seniorów jest szczególnie widoczny w dużych miastach, gdzie są ośrodki akademickie oraz starsi ludzie lub ich rodziny, dla których ważny jest komfort i wysoka jakość usług. Zwrot z takich inwestycji może być nawet dwucyfrowy. Nie dziwi więc, że powstają już pierwsze domy seniora, na których można przez lata zarabiać, a na starość mieć zapewnione miejsce w luksusowych warunkach - przekonuje Maja Biesiekierska.
Akademik w miejsce hotelu
Akademiki to wciąż atrakcyjne miejsce zamieszkania dla studentów, ponieważ pozwalają być blisko uczelnianej społeczności. W Polsce, na wzór krajów Zachodniej Europy, powstaje coraz więcej prywatnych domów studenckich będących alternatywą dla uczelnianych. Komfortowe i nowocześnie urządzone są chętnie wybierane przez młodych ludzi. Przykładem takiej inwestycji może być działanie firmy Griffin Group, która wykupiła od Grupy Hotelowej Orbis hotel Polonez w Poznaniu i przekształciła go w nowoczesny akademik. Transakcja opiewająca na kwotę 23 milionów złotych netto opłaciła się, a na nabywców nie trzeba było długo czekać. Centrum Akademickie Polonez, bo pod taka nazwą funkcjonuje od 2014 roku akademik, oferuje 360 pokoi, z czego 40% stanowią "jedynki".
Domy seniora
W Polsce systematycznie wydłuża się średnia długość życia, co niestety nie idzie w parze z wysokim przyrostem naturalnym. Dane Eurostatu pokazują, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25% polskiego społeczeństwa. Szacuje się, że w roku 2030 liczba osób w wieku 85 lat i więcej może sięgać prawie 800 tysięcy. Naturalną konsekwencją tych zmian demograficznych jest zapotrzebowanie na domy opieki nad osobami starszymi gwarantujące seniorom godne i komfortowe przeżywanie jesieni swojego życia. Ośrodków, które oferują profesjonalną opiekę 24 godziny na dobę jest zdecydowanie za mało, a biorąc pod uwagę fakt, że liczba potrzebujących z roku na rok będzie rosła - inwestycja w nowe obiekty wydaje się bardzo obiecującym kierunkiem.


Nadesłał:

Naruszew

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl