Na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju silnikowego


Na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju silnikowego
2014-10-06
Olej silnikowy jest jednym z podstawowych elementów sprawnego działania silnika. Należy go kontrolować, uzupełniać i wymieniać. Posiadając tak wielki wybór marek i typów olejów silnikowych, kierowca może się trochę pogubić. Przypominamy co jest istotne w olejach silnikowych.

Do czego jest potrzebny olej silnikowy

Przeczytaj również:

Jego głównym zadaniem jest zmniejszanie tarć w silniku, czyli ochrona przed uszkodzeniem delikatnych elementów takich jak:

- pierścienie,

- łożyska,

- tłoki,

- cylindry,

- inne.

Jego ochrona polega na ochładzaniu tych elementów oraz na uszczelnianiu przestrzeni pomiędzy innymi elementami silnika. To wspomaga wytworzeniu się wysokiego ciśnienia w cylindrze.

Podział olejów silnikowych

Ich podstawowy podział wyróżnia trzy grupy: syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Podział ten jest zależy od procesu destylacji ropy naftowej. Na ten przykład: oleje syntetyczne tworzone są poprzez łączenie surowców, które są pochodnymi ropy naftowej.

Jak wybrać ten najlepszy

Dobór oleju silnikowego to sprawa indywidualna każdego silnika. Patrząc jednak z założenia technologicznego najlepsze są oleje syntetyczne. Są bardziej wydajne i lepiej rozszczepiają cząsteczki stałe co w pracy silnika jest istotne a co najważniejsze - maja bardzo małą lepkość. Umożliwia to pokrycie wszystkich elementów silnika, nawet przy niskich temperaturach.

Oznaczenia olejów powiązane są właśnie z lepkością olejów. Praktycznie na każdej butelce oleju znajdziemy oznaczenia takie jak np. 15W-40. Cyfry przed literą „W" oznaczają maksymalnie najniższą temperaturę powietrza, przy której olej może pracować bez utracenia swoich właściwości.

Opinie dotyczące rodzaju oleju są bardzo rozbieżne. Zależy to od typu silnika, wieku samochodu oraz od kondycji części silnika. Przed zastosowaniem oleju silnikowego najlepiej jego rodzaj skonsultować z mechanikiem. Ma on bowiem bardzo znaczący wpływ na żywotność i właściwe działanie silnika.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.motocentrum.pl/



Nadesłał:

admin111

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl