Przygotuj samochód na zimę!


2019-11-28
Zarówno jesienna, jak i zimowa aura potrafi dać w kość kierowcom. Opady deszczu powodują zakorkowanie się ulic, a pierwszy śnieg co roku zaskakuje kierowców. Wielu uczestnikom ruchu drogowego mogłoby się wydawać, że wystarczy zmienić opony na zimowe i zaopatrzyć się w płyn do szyb na zimę.

 

Przeczytaj również:

– „Nie można ukryć, że zmiana opon oraz płynu do szyb jest ważna, jednak Polacy dość często zapominają o innych równie istotnych działaniach, które powinny znaleźć się na ich liście rzeczy do zrobienia. Jednym z ważniejszych kroków, które musimy podjąć przed tym okresem jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu” – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. Zweryfikowanie tego, w jakim stanie jest nasz silnik dotyczy każdego pojazdu, niezależnie od tego czy tankujemy olej napędowy, benzynę czy gaz.  W niższych temperaturach silniki naszych pojazdów mogą się różnie zachowywać. W tym przypadku, w najgorszej sytuacji są posiadacze aut napędzanych dieslem. – „Auto, które nie będzie w dobrym stanie technicznym może mieć spore problemy z odpaleniem w niższych temperaturach. Z tym tematem łączy się także kontrola lub wymiana akumulatora na nowy, tak aby w zimniejsze dni nas nie zawiódł. Bardzo ważne jest, żeby również pamiętać o kontroli alternatora, nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale i w innych momentach w roku. Jeśli jednak mimo dbałości o stan pojazdu, dojdzie do sytuacji, gdy nasz samochód będzie miał problemy z odpaleniem, to nieocenionym pomocnikiem może okazać się assistance, który pomoże nam w kryzysowej sytuacji.” – zaleca Maciej Kuczwalski.

Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie i ewentualna wymiana wszystkich płynów eksploatacyjnych. Dzięki temu, będziemy pewni, że nasz samochód nie zawiedzie nas w trasie. – „Kupując płyn chłodniczy, do spryskiwaczy czy olej, warto zaopatrzyć się w skrobaczkę do szyb wraz ze zmiotką, a także płyn odmrażający do szyb. Należy przy tym pamiętać, że płyn z reguły działa szybciej i w przeciwieństwie do skrobaczki nie pozostawi żadnych mikro rys na szybach. W przeciwieństwie do tych sprzętów, odmrażacz do zamków, należy trzymać poza samochodem, aby w razie potrzeby szybko go zastosować” – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. Wbrew powszechnej praktyce błędem jest używanie preparatów typu WD-40, w celu zapobiegnięcia zamarzaniu zamków. – „Musimy pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie smarować niczym naszych zamków, ponieważ w przypadku niespodziewanego przymrozku, naszym jedynym ratunkiem na otwarcie drzwi może okazać się assistance. Myślę, że takie niespodzianki zdecydowanie nie są pożądane przez kierowców” – przestrzega ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Jesienią zalecana jest wymiana wycieraczek w samochodach na te gumowe. Wielu Polaków zapomina o tym szczególe, jednak jest on dość istotny. – „Jesienią i zimą, niektórzy kierowcy mogą zauważyć, że w ich autach jest wilgoć – szyby są zaparowane lub nawet oszronione od środka, niekiedy można zaobserwować na nich krople wody. Dzieje się tak, ponieważ niewielu z nas sprawdza stan uszczelek w drzwiach, a zmianę wycieraczek uważa za zabieg kosmetyczny. Przez to, w porze jesiennej i deszczowej, do naszego samochodu dostaje się woda i wilgoć. Ma to negatywny wpływ na stan wnętrza naszego pojazdu. Wymiana wycieraczek i zadbanie o uszczelki nie zajmie nam wiele czasu. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie będziemy skrobali szyb samochodu z obu stron” – zaleca Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. Jeśli zależy nam na kompleksowym przygotowaniu do jesieni i zimy możemy także pokusić się o sprawdzenie u mechanika, czy nasze koło zapasowe jest w dobrym stanie i czy w razie potrzeby będziemy mogli z niego skorzystać.

Jeżeli zależy nam, aby jesienno-zimowa aura nie była nam straszna, warto jest się zastanowić nad dodatkowym ubezpieczeniem. Obecnie na rynku ubezpieczeniowym jest wiele produktów, które mogą nam ułatwić podróżowanie po mieście w tym okresie. – „Wśród najbardziej polecanych dodatków dla kierowców na zimniejszą połowę roku, jest AC, assistance, ubezpieczenie szyb oraz NNW. Kompleksowy pakiet ubezpieczenia komunikacyjnego może nam znacznie ułatwić życie, podczas tej mało sprzyjającej aury” – dodaje ekspert multiagencji.

– „Jesienią miejmy także na uwadze, żeby podczas zmiatania liści z auta wyczyścić także szczeliny, które znajdują się przy przedniej szybie. Dzięki takiemu zabiegowi kanały nawiewu będą odsłonięte i nie będą się zatykać” – radzi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.



Nadesłał:

UnicornMedia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl